Janko Tipsarevic
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodosi na 4um o Janku Tipsarevicu!!!!
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Ukratko o Jeleni

Go down 
Autor/icaPoruka
branka96-admin
Admin
branka96-admin


Broj postova : 39
Age : 28
Location : na fudbalskom terenu sa RBD-om
Registration date : 16.02.2008

Ukratko o Jeleni Empty
PostajNaslov: Ukratko o Jeleni   Ukratko o Jeleni Icon_minitimesub vel 16, 2008 9:30 pm

Početak Jelenine teniske bajke

Sve je počelo 2. novembra 1994. godine prvim treningom na terenima TK Crvena zvezda. Snovi i interesovanja tada malene 9 i po godišnje Jelene Janković prešli su sa klavira i učenja francuskog i engleskog jezika u diplomatskoj školi na Dedinju , I na reket. Ubrzo se iz čiste dečije radoznalosti rodio danas svetski dragulj “belog sporta” koji je za kratko vreme prešao dug put od prvih teniskih koraka do prvih trijumfa i titula. Samo šest meseci druženja sa reketom bilo je dovoljno raskošnom talentu da se rascveta i krene u pobedničke pohode i vine na prva takmičenja. Prvi turnir Jankovićeve najavio je nešto što je danas fakat, Jelena je rođena za velika dela. Prvi turnir odigrala je 1995. godine, bilo je to prvenstvo Jugoslavije u konkurenciji do 10 godina na kome je stigla do polufinala. Već sa 11 godina postala je šampionka države u konkurenciji do 12, kada je ponela naziv najbolje i na čuvenom “Limon Boul-u” u Italiji.

Da bi stigla do zvezda, da bi nastavila šampionskim putem kojim je krenula već na samom startu karijere, Jelena je morala da se otisne u daleku Ameriku jer u našoj zemlji uslova za napredak i razvoj nije bilo. Posle samo nekoliko meseci Jeleninog boravka na Floridi stigao je poziv od teniskog maga Nika Bolitijerija, da se “novo tenisko čudo od deteta”, kako je sam Bolitijeri kasnije nazvao, pridruži ostalim talentima u njegovom teniskom kampu na Floridi. Na taj nacin je extra talentovana devojčica iz Beograda krenula da krči put ka svetskim visinama. Dani rada, prolivenog znoja, bezbroj odserviranih loptica, brušenje udaraca do maksimuma, uveli su Jelenu u novo poglavlje njene teniske bajke koja još uvek traje, zapravo nalazi se na početku jedne zlatne ere.

Sa nepunih 16 godina Jelena je osvojila gren slem prvenac u juniorskoj konkurenciji - Otvoreno prvenstvo Australije u Melburnu 2001. godine u kojoj je nosila naziv svetskog “broja 1” u juniorskoj konkurenciji. Odigrala je i finala US Opena i Oranž Boula. Već naredne godine oprobala se u profi vodama, kada je sa samo osam odigranih profi turnira stigla do 197. pozicije na svetu, odigravši finale na turniru u Virdžiniji, kao i četvrtfinale WTA turnira u Stenfordu kada je posle velike borbe bila zaustavljena od Belgijanke Kim Klajsters. Već tada su se čule ocene teniskih stručnjaka sa svih strana, posebno Bolitijerija da je Jelena igračica koja nema slabu tačku, da spada u sam svetski vrh kada je tehnika u pitanju i da je njen dvoručni bekhend jedan od najboljih na svetu.
-Jelena je devojka koja će dominirati svetskom scenom “belog sporta”-rekao je 2001. godine za svoju pulenku Bolitijeri.

Ulazak u prvih 100 najboljih igračica sveta Jelena je ostvarila trijumfom na ITF turniru u Dubaiu novembra 2003. godine osvojivši profi prvenac. U nastavku Jelena je išla korak po korak, sigurnim i hrabrim hodom ka visinama… U maju 2004. uzela je prvu WTA titulu na turniru u Budimpešti. Usledila su i finala u 2005. na velikim takmičnjima Dubaiu, Birmingemu i Seulu. Dubai se Jeleni opet pozlatio, neverovatnom igrom rušila je sve pred sobom, u polufinalu savladala Serenu Vilijams oduzevši joj prvi set bez izgubljenog gema. U finalu turnira nagradnog fonda od milion dolara, bila je Jelena na korak od trijumfa kada je nedostatak sreće i iskustva presudio, i pobedu prepustio tada prvoj teniserki sveta, Amerikanki Lindzi Devenport. Posle finala u “zlatnom gradu” Jelena po prvi put dolazi do pozicije 20. na WTA listi. Takmičarsku 2005. Jelena je zavrsila na 22. mestu najboljih teniserki sveta.

Sezona 2006. imala je neverovatnu fabulu - od velikih razočarenja do najvećih radosti. Start sezone i narednih par meseci bili su za Jelenu period očaja i takmičarske krize. Zabeležila je čak deset vezanih poraza, od čega devet prvih kola na najvećim svetskim takmičenjima. Razočarenje je bilo toliko da je čak razmišljala i da napusti tenis, a onda se kolo sreće okrenulo u pozitivnom smeru za Jelenu i ona se koracima od sedam milja vratila sa već 40. pozicije u prvih 20 teniserki sveta! Usledio je Jelenin serijal sjajnih partija i rezultata, senzacionalna pobeda u trećem kolu Vimbldona nad braniocem titule Venus Vilijams, finale u Los Anđelesu gde je na putu do njega pobedila i drugu sestru Vilijams i time postala jedina igračica na WTA turu koja je u 2006. godini savladala obe američke sestre. Uhvatila je tada Jelena zalet i kada su svi pomislili da je ništa više neće zaustaviti desila se povreda leđa zbog koje je morala da preda meć u Montrealu i otkaže turnir u Nju Hejvenu koji su prethodili gren slemu u “Velikoj jabuci”. Jelena se uputila ka Njujorku i ne sluteći šta će joj se desiti. Prvi put posle “vladavine” Monike Seleš naša zemlja je dobila jednog gren slem polufinalistu -Jelenu Janković. Pod sjajnim i raznovrsnim udarcima naše teniserke padale se na terenima Flešnig Medouza jedna po jedna protivnica, favorit za favoritom…čak tri igračice iz prvih deset na svetu (Nikola Vaidišova, Svetlana Kuznjecova i Elena Dementijeva). U polufinalu Otvorenog prvenstva Amerike Jelena je snage odmerila sa Belgijankom Žistin Enan i bila na korak od plasmana u samu završnicu.

Sezona 2007.
Godina snova teniske kraljice Srbije Jelene Janković!

Kratak pregled godine:

4 titule (Okland, Čarlston, Rim, Birmingem – sve na različitim podlogama)
4 finala (Sidnej, Den Boš, Toronto, Peking)
Vimbldonski gren slem trofej u miks konkurenciji
7 polufinala (Dubai, Doha, Varšava, Strasbur, Rolan Garos, Los Anđeles, Štutgart)
skok sa 12. na 3. mesto rang liste najboljih teniserki sveta
druga pozicija u šampionskoj trci za 2007.
najviše odigranih mečeva (97) i najveći broj pobeda (75) od svih takmičara u teniskom karavanu u ovoj godini
brojne nagrade, rekordi, istorijski mečevi i pobede u dresu nacionalnog tima u Fed kup takmičenju

Sezonu je startovala na najlepši mogući način, titulom na WTA turniru u Oklendu – Novi Zeland. Nizala je pobede i vezala 12 trijumfa. Pred najboljim dvoručnim bekhendom na svetu padale su najbolje teniserke današnjice. U finalu Sidneja Jelena je imala i meč loptu protiv čuvene Belgijanke Kim Klajsters koja je ipak nekako uspela da zaustavi našu graciju i dođe do titule u ovom triler meču. Nastavila je Jelena hrabro, koracima velikog šampiona da leti ka visinama WTA liste. Ekspresnom pobedom u prvom kolu jednog od Jeleninih najdražih turnira – Dubaiju proslavila je 22. rođendan.

U tom istom zlaćanom i raskošnom gradu u polufinalnom susretu protiv Francuskinje Ameli Morezmo prilikom odigravanja jednog poena doživljava nezgodnu povredu zgloba leve noge, ali nije želela da prekine turneju po Bliskom istoku. Ostala je i pod terapijama, sa zavijenom nogom odigrala turnir u Dohi gde je u polufinalu naletela na najbolju teniserku današnjice Belgijanku Žistin Enan (prvi od sedam susreta ove dve teniserke u 2007.) i u još jednom meču ravnom holivudskom trileru, kakve samo mogu odigrati ove dve teniserke pružila ruku i čestitala pobednici.

Usledila je američka turneja, jedni od najvećih i najpriznatijih turnira na svetu odmah posle gren slemova, Indijan Vels i Majami gde Jelena doživljava novu povredu, ramena i kičme zbog čega su izostali sjajni rezultati. Oporavak je trajao dve nedelje, a onda je Jelena otplesala „čarlston“! Iskovala je drugu titulu u sezoni i treću u karijeri upravo na zelenoj šljaci američkog Čarlstona savladavši u polufinalu u meču za anale, domaću mega zvezdu Venus Vilijams, uprkos vođstvu Amerikanke u taj breku trećeg seta od 1:5. U finalu koje je odigrano pod jakim vetrom, Jelena je deklasirala Ruskinju Dinaru Safinu. Vremena za slavlje nije bilo, odmah sa terena Jelena se džipom uputila ka Sofiji i Plovdivu. Razlog je bio nastup u dresu reprezentacije na Fed kup takmičenju Prve grupe Evro-afričke zone. U Plovdivu se Jelena kao kapiten susrela sa koleginicama iz reprezentacije, stručnim štabom srpskog tima i sedmom silom.

Zahvaljujući Jeleni Srbija je prvi put u istoriji ušla u plej of za popunu Svetske grupe. Posle četiri dana velikih bitaka, velikih nada, strepnji i radosti naša selekcija je izborila meč u julu, koji smo voljom žreba odigrali u Košicama protiv izuzetno jakih Slovakinja. Uspeh tima zavisio je od Jelene, ona je to znala i ni jednog trenutka, ma koliko bila umorna nije pokazala ni rekla da ne može dalje. Igrala je briljantno, davala više od maksimuma, svaki dan po pet sati provodila na terenu i na kraju pustila suze radosnice, pala u zagrljaj najpre partnera iz dubla Ane Timotić, zatim selektora Dejana Vraneša, majke Snežane, a onda i ostalih članova srpskog tima.

Posle kratkog odmora u Beogradu, Jelena je otišla na seriju tunira koji su bili uvertira za drugi gren slem u sezoni – Otvoreno prvenstvo Francuske. Varšava i Berlin – na oba turnira susretala se sa „noćnom morom“ Enan i posle velikih borbi bila zaustavljena. Jelena do treće titule u sezoni stiže na turniru iz Masters serije u Rimu, najcenjenijem posle gren slem takmičenja gde joj je pehar posle pobede u finalu nad Ruskinjom Svetlanom Kuznjecovom uručio princ od Monaka. U „gradu svetlosti“ Jelenu je dočekao još jedan težak žreb, kao i na većini turnira. Već u trećem kolu Rolan Garosa čekala je niko drugi do Venus Vilijams. Posle Venus pala je i Vaidišova, zatim domaća teniserka Bartoli, a onda ponovo udarac od stenu Enan i kraj epizode.

Prelazak na travu bio je više nego sjajan. Nova titula, četvrta u godini! Na maestralan način došla je do trona u Birmingemu savladavši u finalu drugi reket sveta Ruskinju Mariju Šarapovu, sa kojom je upravo u ovom gradu igrala finale pre dve godine. Več naredne nedelje stiže i do novog finala, ovaj put u Holandiji protiv druge Ruskinje, Ane Čakvetadze. Usledio je Vimbldon. San je bila jedna, dobila je sasvim drugu neplaniranu titulu, gren slem prvenac i to iz miks konkurencije. Važila je za velikog favorita u singlu, ali je sticajem okolnosti, kiše, čestih prekida, umora i cestih izlazaka na teren, jednostavno izgubila koncentraciju i odigrala kako i sama kaže najgori meč u sezoni - 4. kolo protiv Franciskinje Bartoli. Nastup u miks konkurenciji u paru sa domaćim teniserom Džejmijem Marejem i trijumf lansirali su ih u orbitu interesovanja i slave. Prvi put posle više od 20 godina Britanci su osvojili titulu na Vimbldonu, a najveće zasluge idu na račun naše Jelene koju smatraju svojom „usvojenom ćerkom“.

Po završetku Vimbldona čekalo je novo učešće u reprezentaciji. Čast Srbije u Košicama branila je Jelena i ostatak tima koje su činile naše devojke, ali takođe devojke velikog srca. Usledio je novi meč za anale. Gledala ga je cela Srbija preko malih TV ekrana, gledala i plakala. Evo kako je izgledao sam finiš meča Janković – Cibulkova opisan od strane jednog novinara, koji je i sam bio prisutan teniskoj drami:
„Srbija je za trenutak prestala da diše, suze su tekle niz lice, oni „čvrsti“ su buru emocija krili u sebi, čekao se ishod velike bitke i neizvesnosti koju je prourokovalo pucanje vlakana na levoj butini naše teniske herione... plakali su i oni ispred malih TV ekrana, i svi oni koji su se našli na i kraj terena u Steel Areni gde je odigrana troipočasovna drama, do sada neviđena u Federejšn kup takmičenju. Poslednjim atomima snage, stisnutih zuba, sa samo jednom misli u glavi „Srbija pobediti mora, nema predaje do god mogu da stojim bar na jednoj nozi“, išla je dalje, ne razmišljajući da je takav potez može koštati karijere. U grotlu Steel Arene u slovačkim Košicama, pred šest hiljada frenetičnih navijača pred kojima bi i stena sagorela, na jednoj nozi, iscrpljena, pod grčevima, uprkos velikim bolovima koje je osećala i nemoći ustala je i zauzela poziciju na terenu gde su je još samo dva poena delila od pobede. Srce, veliko srce naše herione izborilo je pobedu, posle koje je ponovo pala na teren, usledilo je višečasovno oživljavanje kako u svlačionici našeg tima, tako i u hotelu gde je bila smeštena ekipa. Sledeći, odlučujući dan takmičenja u Košicama Jelena nije mogla pomoći timu na terenu, ali bila je pored i bodrila svoje saigračice...postala je heroj nacije“!

Već u avgustu Jelena je odmah posle Enanove izborila učešće na Mastersu u Madridu, završnom takmičenju u godini koje okuplja osam najboljih na svetu u toj sezoni. Odigrala je finale u Torontu gde je ponovo „udarila“ u Enan. Na US Openu „milimetri“ su je delili od plasmana u polufinale i pobede nad izuzetno raspoloženom i motivisanom Venus. Imala je priliku da upiše i treću pobedu u 2007. nad starijom sestrom Vilijams, ali nije uspela.

Na velikom turniru u Pekingu Jelena je nanela poraz povratniku u WTA tour, bivšoj vladarki svetskog tenisa Amerikanki Lindzi Devenport, što je ujedno i jedini poraz ovoj teniserki u ovoj godini od kako se vratila na teren i odigrala tri turnira. U finalu Pekinga Jelena je zbog povrede vrata izgubila gotovo dobijen meč od Mađarice Savaj. Premor od iscrpljujuće sezone je učinio svoje, zbog koje sam finiš godine nije posut trijumfima. Izostao je i uspeh na Mastersu u Madridu, ali to ne umanjuje svu veličinu i rezultat koji je Jelena napravila u 2007. godini.

Jelena i njeni fanovi će zapamtiti ovu godinu po mnogobrojnim nagradama. U martu ove godine, WTA je dodelio Jeleni nagradu za igračicu koja je najviše napredovala u 2006. Na kraju godine u Madridu, ona je dobila ACES nagradu koju dobija teniserka koja je najviše učinila za tenis u protekloj godini, na samom terenu, u radu sa medijima, sponzorima i humanitarnim akcijama. Olimpijski komitet Srbije proglasio je Jelenu za najbolju sportiskinju ove zemlje u 2007. godini. Teniski savez Srbije je dodelio nagradu Jeci kao najboljoj teniserki. Jelena Janković je bila pozvana od strane UNICEF-a da postane ambasador za svoju zemlju na šta je ona oberučke pristala posto će se truditi da pomogne na obrazovanju mladih ljudi.Jelena je zaštitno lice „Prince“-a, „Reebok“-a, „Hyundai“-a i modne kuće MONA. JJ smatra da je edukacija jedan od prioriteta u njenom životu i posvećena je svojim studijama na Megatrend Univerzitetu u Beogradu gde je trenutno na 3.godini. Svi ovi rezultati i uspesi nagoveštavaju novi niz fenomenalnih rezultata ove „zlatne“ devojke iz Beograda.

Takmičarsku 2008. Jankovićeva je započela u Pertu, učešćem na Hopman kupu u paru sa Novakom Đokovićem. Poneli su naziv vicešampiona!
[Vrh] Go down
https://jankotipsarevic.4umer.com
branka96-admin
Admin
branka96-admin


Broj postova : 39
Age : 28
Location : na fudbalskom terenu sa RBD-om
Registration date : 16.02.2008

Ukratko o Jeleni Empty
PostajNaslov: Re: Ukratko o Jeleni   Ukratko o Jeleni Icon_minitimesub vel 16, 2008 9:31 pm

Biografija
Ime: Jelena Janković
Nadimak: J.J.(Džej Džej)
Datum rođenja : 28 Februar 1985 – Beograd, Srbija
Prebivalište: Bradenton, Florida
Igra desnom rukom (dvoručni bekhend)
Trenutni rejting : WTA lista singl – 3, dubl – 110
Visina: 177cm
Težina: 59kg
Profesionalac: od 2000. god.
Oprema: Reebok
WTA Titule (5):
2007 – Auckland, Charleston, Rome, Birmingham
2004 – Budapest
Finale (Cool:
2007 – Sydney, Den Bosch, Toronto, Beijing
2006 – Los Angeles
2005 – Dubai, Birmingham, Seoul
Polufinale (13):
2007 – Dubai, Doha, Warsaw, Strasbourg, Roland Garros, Los Angeles, Stuttgart
2006 – Strasbourg, US Open, Beijing, Guangzhou
2005 – Berlin
2004 – Linz
Titule dubl: 2006 - Birmingham (Na Li)
Titule dubl mix: 2007 – Wimbledon (Jamie Murray)
[Vrh] Go down
https://jankotipsarevic.4umer.com
 
Ukratko o Jeleni
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Janko Tipsarevic :: Srpski Tenniseri i Tenniserke :: Jelena Jankovic-
Forum(o)Bir: